Rekolekcje w Starym Sączu

Młodzi w Domu Pielgrzyma

W zeszłym tygodniu młodzież gimnazjalna z trzeciej klasy miała okazję uczestniczyć w rekolekcjach przed bierzmowaniem w Domu Pielgrzyma „OPOKA” w Starym Sączu. Rekolekcje odbyły się w dniach 07-09.11.2017r. i miały charakter zamknięty – uczestnicy oddali swoje telefony komórkowe, aby móc się w pełni wyciszyć się i odciąć od zagrażającego im wirtualnego świata. Młodzież z gimnazjum w Wadowicach Górnych połączona z młodzieżą z okolicznych parafii dobrze wykorzystała dany im czas, aby przygotować się do sakramentu bierzmowania.

reko1

Przeżywając trzy dni w ciszy młodzież miała czas na poznanie siebie i odkrycie jak wielką moc ma sakrament bierzmowania. Te rekolekcje były dla nich przygotowaniem do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Pierwszego dnia rekolekcji  grupa gimnazjalistów licząca łącznie […] osób, w tym 35 z Wadowic Górnych wraz z księżmi i opiekunami została przyjęta do Domu Pielgrzyma. To jak dotąd najliczniejsza grupa rekolekcjonistów, która zdecydowała się przeżyć rekolekcje w Opoce z naszej parafii. Na początek zostali zaproszeni na kolację, a następnie na spotkanie organizacyjne, na którym każdy z uczestników musiał odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego przyjechał na te rekolekcje. Po spotkaniu organizacyjnym gimnazjaliści spotkali się na sali konferencyjnej, gdzie wysłuchali konferencji ks. Piotra Adamczyka – który prowadzi rekolekcje w Domu Pielgrzyma.

Następnego dnia wypoczęci rekolekcjoniści wstawili się w kaplicy o godzinie 07.30, aby przywitać się z Bogiem na porannej modlitwie. Następnie udali się na przepyszne śniadanie, aby potem wrócić na salę konferencyjną i wysłuchać wykładów księdza rekolekcjonisty. Po trwającej prawie czterogodzinnej konferencji przyszedł czas na obiad i czas wolny. Podczas czasu wolnego chętni zwiedzili klasztor klarysek i cmentarz. O godzinie 14.30 grupa rekolekcyjna miała okazję do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania poprzedzonym Adoracją. O godzinie 17.00 przyszedł czas na Eucharystię. Później po kolacji młodzież wysłuchała ostatniej konferencji w tym dniu i została zaproszona na film pt. „Chata”, który zmienił obraz widzianego przez nich Boga. Tym akcentem gimnazjaliści zakończyli drugi dzień w Opoce.

Ostatniego, trzeciego dnia, rekolekcjoniści spotkali się na modlitwie porannej w kaplicy. Następnie udali się na śniadanie, aby potem pełni energii i zaciekawienia zwiedzić Ołtarz Papieski tworzący z Domem Pielgrzyma Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Na parterze Ołtarza Papieskiego mieści się Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdują się zbiory pamiątek po Ojcu Świętym. Po zwiedzeniu Ołtarza młodzi po raz ostatni spotkali się w sali konferencyjnej, aby wysłuchać wykładu. Po konferencji gimnazjaliści zgromadzili się w kaplicy na Eucharystii, która była uroczystym zakończeniem ich rekolekcji.

reko2

reko3

Jeden z uczestników wspomina, że na rekolekcjach najbardziej zapamiętał jedno zdanie wygłoszone na konferencji „Mężczyzna powinien traktować swoją kobietę tak, jakby chciał, żeby traktowano jego córkę i kobieta swojego mężczyznę tak, jakby chciała, żeby traktowano jej syna.”

Z kolei dla jednej z uczestniczek ważne okazały się słowa „W godle Polski jest orzeł, nie kura, więc latajmy wysoko„.

Rekolekcje przeżyte w Opoce w Starym Sączu dla młodych były wspaniałym czasem spędzonym w gronie rówieśników. Niewątpliwie zapamiętają go na dłużej.

Bóg zapłać !