Wyróżnienie dla parafii i jej gospodarza

W naszej parafii pojawił się ks. prałat, ale to nie oznacza zwiększenia liczby księży, po prostu biskup Andrzej Jeż nominował naszego księdza proboszcza kanonikiem gremialnym nowo powstałej kapituły w Mielcu.
Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia naszemu duszpasterzowi i cieszymy się razem z nim jako parafia.
Poniżej można przeczytać artykuł zamieszczony na stronie Gościa Niedzielnego o tym wydarzeniu.

prob1prob

„Biskup Andrzej Jeż erygował Kapitułę Kolegiacką w Mielcu i powołał do niej 36 kapłanów.

Biskup Andrzej Jeż dekret erygujący Kapitułę Kolegiacką pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu podpisał 25 grudnia, w uroczystość Bożego Narodzenia.

Życie religijne Mielca od kilku stuleci było skoncentrowane przy kościele pw. św. Mateusza. Pierwsze wzmianki pochodzą z lat 1373-1374. W 1526 roku na prośbę Stanisława Mieleckiego biskup krakowski Piotr Tomicki erygował prepozyturę w Mielcu. Ważną rolę w życiu miasta odgrywała niegdyś grupa mansjonarzy, której przewodził prepozyt.

Benedykt XVI w 2016 roku kościół pw. św. Mateusza podniósł do rang bazyliki.

– Przytoczone fakty historyczne, jak i aktualne znaczenie kościoła i parafii stanowią rację, dla których, na większą chwałę Pana Boga Wszechmogącego oraz pożytku wierzących, eryguję Kapitułę Kolegiacką pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu – napisał biskup tarnowski w dekrecie.

W domu biskupim 29 grudnia biskup Andrzej Jeż wręczył ponad 30 kapłanom nominacje. Prepozytem kapituły został ks. Janusz Kłęczek.

Instalacja kanoników w Mielcu odbędzie się prawdopodobnie za dwa miesiące. Wtedy też przyjmą dystynktoria.

Kanonicy Gremialni

30. Ks. Józef Zyzak

” – Grzegorz Brożek, Tarnowski Gość Niedzielny

Źródło tekstu: tarnow.gosc.pl/doc/4401911.Nowa-kapitula-i-nowi-kanonicy